معاون عمرانی استانداری یزد خواستار تعریف و تعیین حریم زیستی برای استقرار شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حریم شهرها شد. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محسن صادقیان، در کارگروه امور زیربنایی و توسعه شهری و روستایی آمایش سرزمین و محیط زیست استان اظهار کرد:  حاکمیت شرکت شهرک های صنعتی بر روی شهرک ها و نواحی […]

معاون عمرانی استانداری یزد خواستار تعریف و تعیین حریم زیستی برای استقرار شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حریم شهرها شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محسن صادقیان، در کارگروه امور زیربنایی و توسعه شهری و روستایی آمایش سرزمین و محیط زیست استان اظهار کرد:  حاکمیت شرکت شهرک های صنعتی بر روی شهرک ها و نواحی صنعتی موجب می شود،  استقرار صنایع با  تامین متمرکز زیرساخت های آب، برق و گاز  انجام شود، به این ترتیب شاهد کاهش هزینه ها و افزایش کنترل و نظارت بر واحد ها خواهیم بود.

وی همچنین به یکی دیگر از مشکلات  واگذاری زمین برای استقرار صنایع در خارج از شهرکها و نواحی صنعتی اشاره کرد و گفت: در بسیاری از موارد  واگذاری زمین در مجاورت شهرک ها و نواحی صنعتی، جدا از تداخل کاری و بروز مشکلات حقوقی برای شرکت شهرکهای صنعتی، باعث می شود  این واحدها در استفاده از زیرساختهای لازم با شرکت شهرکها دچار مشکلاتی شده و ضمن ایجاد آشفتگی ، مشکلات زیست محیطی را نیز به همراه داشته باشند.

صادقیان تاکید کرد: لازم است برای شهرک های صنعتی در استان حریم استقرار تعریف گردد تا در هر منطقه ای  که شهرک یا نواحی صنعتی وجود دارد، تا فاصله مشخصی، واگذاری زمین برای استقرار  صنایع به صورت پراکنده امکان پذیر نباشد.

وی همچنین بر تعریف حریم زیستی برای شهر های استان  تاکید کرد و افزود:  با توجه به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، حریم  زیستی برای مراکز استان‌ها و کلانشهرها مانند  یزد ۳۰ کیلومتر تعریف شده و در جلسه کارگروه امور زیربنایی  تصویب شده است و لازم است در راستای برنامه آمایش سرزمین استان، حریم زیستی برای شهر دیگر به ویژه شهرهای واقع در دشت یزد- اردکان نیز تعریف شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی گفت: با حمایت و تمرکز بر شهرکها و نواحی صنعتی می توانیم برنامه مناسب و منسجمی برای تامین مسکن کارگران داشته باشیم.