مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد از اجرایی شدن طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد خبر داد. به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محمدمهدی جوادیان زاده دراتاق فکری که با حضورکارشناسان و صاحب نظران مربوطه برگزارشد با بیان اینکه ایده گردشگری آب در بافت سنتی یزد مشمول گذشت زمان شده و آنچنان که باید و […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد از اجرایی شدن طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، محمدمهدی جوادیان زاده دراتاق فکری که با حضورکارشناسان و صاحب نظران مربوطه برگزارشد با بیان اینکه ایده گردشگری آب در بافت سنتی یزد مشمول گذشت زمان شده و آنچنان که باید و شاید اجرایی نشده است گفت: امیدواریم با این اتاق فکر و استفاده از برنامه ها و پیشنهادات کارشناسان در حوزه های مرتبط با بحث سازه های تاریخی آبی چه از منظر میراث ملموس و یا از منظر ناملموس بتوانیم این ایده را به خوبی به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به علاقه مندی گردشگران داخل و خارج، از حضور در فضای دوره قدیم و استفاده روزمره از آب و درک آن از نزدیک گفت:ما پتانسیل آن را داریم که این سازه ها را در کنار هم قرار داده و گردشگر را با یک تور پیاده روی علمی و بصورت واقعی در مسیر روایتی از آب یزد باستان قرار دهیم.

جوادیان زاده افزود: این طرح، یک مشاهده مشارکتی از یک سیستم اجتماعی تکنیکی  و به نوعی یک کتاب آموزشی بصورت شفاف می باشد که روایت آب را از گذشته که از مسجد شروع می شده از بازار و مدرسه گذر کرده و به خانه ها و آسیاب می رسیده و از انرژی آن استفاده می شده را نشان میدهد ودر این مسیر با سنن و آداب و رسوم و فرهنگ مردم یزد باستان آشنا شده و نشان از آن است که آب در گوشه گوشه زندگی از گذشته تا کنون جریان داشته، دارد و خواهد داشت.

کارشناس مطالعات مرکز بین المللی قنات نیز در ابتدای این نشست با بیان اینکه گردشگری آب یک استراتژیک نوین مدرن در مقابله با بحران کم آبی است  گفت: گردشگری آب مشاهده مشارکتی است هم به لحاظ سیاستگذاری هم به لحاظ گردشگری و از ابتدا تا آخر مسیر، اهمیت آب و مسئله بحران آن به گردشگر القا می شود.

عباسعلی فقیه خراسانی بحث سازگاری و مدیریت یکپارچگی منابع آب را از مباحث مهم این طرح دانست و گفت: در این طرح می توان از گذشته برای حل مشکلات منابع آبی امروز درس گرفت و برنامه سازگاری را مدیریت کرد.

وی به ابعاد مورد توجه در طراحی مسیر گردشگری اشاره کرد و بعد زیبایی شناختی، معماری،آموزشی، تفریحی ، فرهنگی، تاریخی، اقتصادی، اجتماعی و روان شناختی را از این ابعاد برشمرد و اظهار امیدواری کرد با مشارکت همه جانبه کارشناسان و نهادهای سیاستگزاری بتوانیم صنعت توریسم را نیز رونق دهیم.

در این نشست فکری دیگر کارشناسان مربوطه نیز به بیان پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند.