امام جمعه یزد گفت: در دولت جدید امیدواریم یک‌صدایی و هماهنگی وجود داشته باشد و نظرات کارشناسی را ملاک کار قرار دهند و شایسته سالاری را نیز همواره مدنظر داشته باشند و در انتخاب افراد، سفارش‌ها را ملاک قرار ندهند بلکه تخصص، کارآمدی، تجربه، نیت خالص، نداشتن جاه طلبی و عدم وابستگی به دیگران ملاک […]

امام جمعه یزد گفت: در دولت جدید امیدواریم یک‌صدایی و هماهنگی وجود داشته باشد و نظرات کارشناسی را ملاک کار قرار دهند و شایسته سالاری را نیز همواره مدنظر داشته باشند و در انتخاب افراد، سفارش‌ها را ملاک قرار ندهند بلکه تخصص، کارآمدی، تجربه، نیت خالص، نداشتن جاه طلبی و عدم وابستگی به دیگران ملاک باشد.

به گزارش پایگاه خبری یزدتیتر، آیت‎‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه شهر یزد اظهار کرد: در مسیر کمال و رسیدن به غایت انسانیت و قرب پروردگار ضرورت دارد که حرکات و رفتار و برنامه‌های ما بر اساس رضایت خدا و بر اساس دستور حق باشد و در مسیر حرکت، از شیطان و وسوسه‌های نفس تبعیت نکنیم و در مسیری غیر از مسیر خدا قدم برنداریم و همه کارها و امور زندگی در راستای اطاعت خدا باشد زیرا اهل دنیا وفا ندارند و انسان هرچه برای غیر از خدا انجام دهد، متضرر شده است.

وی با اشاره به آیه «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» افزود: این آیه پیشه کردن صبر را توصیه می‌کند یعنی توان و مقاومت خود را افزایش دهیم و ایستادگی و پشتکار در کارها و در برابر ناملایمات قوی باشیم زیرا صبر تنها چیزی است که در مشکلات به انسان کمک می‌کند.

ناصری با تأکید بر اینکه انسان نباید در مسیر زندگی سست عنصر باشد، عنوان کرد: انسان باید پایداری داشته باشد و صبر نکردن و مقاومت نکردن انسان را از حیّز انتفاع می‌اندازد و برای انسان جز ضرر چیزی ندارد و اگر انسان در کارش مقاومت نکند و اطاعت شیطان کند، همه اینها خسارت و تضییع عمر است.

امام جمعه یزد ادامه داد: صبر پاداش عظیمی هم در دنیا و هم در آخرت دارد و خداوند متعال هم او را در دنیا و هم در آخرت یاری می‌کند و صبر را اگر به بدن انسان تشبیه کنیم، جایگاه سر انسان را دارد و صبر در اعمال و کردار ما همانند سر می‌ماند و اگر کسی صبر نداشته باشد، مانند آن است که سر ندارد.

وی بیان کرد: بر اساس این آیه، هم خودمان باید صبر داشته باشیم و هم دیگران را به صبر دعوت کنیم زیرا اسلام دین اجتماعی است و انسان در همه امور مدنی و اجتماعی خلق شده و اگر خوبی‌ می‌کند باید دیگران را نیز به این مسیر بیاورد و اگر در ترک معصیت و تحمل مصیبت نیز صبر می‌کند، باید جامعه را نیز به این مسیر دعوت کند.

وی با اشاره به سخنان مرحوم طباطبایی در مورد بحث تربیت فردی و اثرپذیری آن از اجتماع گفت: اگر جامعه مساعد نباشد، تربیت فردی هرچقدر هم که قوی باشد، تأثیر چندانی ندارد بر این اساس مسئله جامعه و اخلاق بسیار حائز اهمیت است و اینکه دشمن نیز همیشه درصدد است جامعه را فاسد و سنت‌های غلط را در جامعه مسلط کند و گناهان و ترس و نا امیدی را به جامعه بیاورد و تشویق به فساد کند، به این دلیل است که اگر ذائقه انسان به گناه عادت کرد، دیگر تربیت فردی تأثیر چندانی ندارد.

امام جمعه یزد ادامه داد: توصیه من به دولت‌های اسلامی و دولت جدید این است که به اجتماع و اخلاق جامعه اهمیت دهند و روحیه معنویت را در جامعه تقویت کنند زیرا اگر بخواهیم آثار قوی دین در جامعه را ببینیم، باید فضای جامعه مهیا باشد.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت اظهار کرد: شهیدان رجایی و باهنر الگوهای بسیار خوبی برای دولت‌هایی هستند که قصد کار برای مردم را دارند زیرا آنها شخصیت‌هایی مردمی و بی‌آلایش، مخلص، ولایتمدار، خستگی‌ناپذیر و امین مردم بودند و برای رضای خدا کار می‌کردند.

وی عنوان کرد: در دولت جدید امیدواریم یک‌صدایی و هماهنگی وجود داشته باشد و نظرات کارشناسی را ملاک کار قرار دهند و شایسته سالاری را نیز همواره مدنظر داشته باشند و در انتخاب افراد، سفارش‌ها را ملاک قرار ندهند بلکه تخصص، کارآمدی، تجربه، نیت خالص، نداشتن جاه طلبی و عدم وابستگی به دیگران ملاک باشد.

خطیب جمعه یزد ادامه داد: یکی از امتیازاتی که رئیس جمهور فعلی دارد این است که جلسات شبانه‌ای که جنبه حزبی و گروهی دارد، نداشته و از کارشناسان و افراد خبره مشاوره گرفته و جلسات پشت پرده تاکنون نداشته و بر اساس شفافیت پیش رفته است.

ناصری با تأکید بر استفاده دولت از نخبگان گفت: همواره توصیه به داشتن سه گروه برای شناسایی نیروها داشته‌ام؛ گروه اول ردیاب هستند که این گروه باید کار شناسایی و جذب نخبگان را انجام دهند و پس از شناسایی نیروهای نخبه، آنها را جذب کنند.

وی افزود: گروه بعدی، گروه نگهدارنده است که باید با جذب، مراقبت، تأمین امکانات و راهبری نخبگان از مهاجرت آنها جلوگیری کنند و در مقابل اقدامات و لابی‌گری خارجی‌ها برای جذب نخبگان ما بایستند.

ناصری ادامه داد: گروه سوم، گروهی است که باید نخبگان را به صنایع و گروه‌های مختلف معرفی کنند و با موظف کردن آنها در بکارگیری نخبگان و تأمین نیازها و تجهیزات مورد نیاز آنها، از دانش نخبگان برای تولید ماشین آلات و قطعات و هرآنچه که اکنون از خارج از کشور وارد می‌شود، صنایع را ظرف مدت معین به دانش بومی تجهیز کنند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: باید یک بانک اطلاعاتی کامل از نیروهای نخبه و متخصص داشته باشیم که برای انتخاب مدیران توانمند، وزرا و …. مشکلی وجود نداشته باشد و از توانمندترین افراد استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مذاکره نیز بیان کرد: دولت سیاست خود را در این زمینه اعلام کرده اما مراقب باشند زیرا دشمن در حال برانداز کردن و بررسی است بنابراین هرگز ترس نداشته باشید و محکم بایستید و جواب دهید و هر کجا لازم بود مذاکره کنید اما منفعلانه برخورد نکنید بلکه باید با جدیت پیش بروید. جرأت و شجاعت باعث عزتمندی کشور و مردم می‌شود و بدون واهمه کار را پیش ببرید زیرا دشمن ناچار است که تسلیم شود.

امام جمعه یزد در مورد افغانستان هم گفت: امیدوارم مردم افغانستان مماشات کنند که جنگ داخلی راه نیفتد و افغان‌ها با یکدیگر به اتحاد برسند تا آرامش در این کشور حاکم شود و ایران نیز با درایت از فتنه‌ها دور بماند.