سازمان نظام پزشکی یزد با صدور بیانیه‌ای از استاندار خواست، استان یزد جزء مناطق ممنوع مسافرت‌های نوروزی قرار گیرد.

در بیانیه سازمان نظام پزشکی استان یزد آمده است:

شیوع بیماری کووید ۱۹ در سه پیک متوالی، بروز موارد قابل توجهی از نوع انگلیسی بیماری در سطح کشور در چند هفته اخیر و نگرانی عمیق از بروز پیک چهارم وظیفه‌ای بس مهم و خطیر به دوش همه مسئولین و بخش‌های مختلف جامعه گذاشته است. وظیفه مبارزه برای پیشگیری از بروز پیک چهارم و پیک‌های بعدی و البته درمان بیماران و مراقبت از همه افراد و گروه‌های در معرض خطر.

تجربه یک سال مواجهه و مقابله با همه‌گیری این بیماری نوپدید، در غیاب واکسن، بر مردم و مسئولان روشن نموده است که هیچ راه موثری برای جلوگیری از پیک‌های مجدد بیماری، جز رعایت محدودیت‌های اجتماعی، به منظور قطع زنجیره انتقال، وجود ندارد.

بدیهی است، همکاران ما در بخش بهداشت و درمان، از زمان شروع این بیماری و به طور شبانه‌روزی تمام تلاش خود را برای مقابله با شیوع و بروز این بیماری به کار بسته‌اند.

ولی همه این ایثار، فداکاری و مجاهدت‌های همکاران ما در مراکز بهداشتی، تشخیصی، درمانی و بیمارستان‌ها، بدون همراهی و همکاری شما مردم شریف و عزیز، نمی‌تواند در مهار گسترش بیماری موفق باشد و چنانچه همکاری همه‌جانبه شما مردم عزیز صورت نگیرد، انتظار می‌رود در آستانه سال نو، با پیک چهارم بیماری مواجه شویم.

پس، در جمع‌های خانوادگی و غیر خانوادگی شرکت نکنید، از مسافرت اکیدا پرهیز کنید و از میزبانی میهمانان نوروزی از سایر نقاط کشور عذرخواهی کرده، مراقب سلامت جسم و روان هم باشید و با صبوری و سعه صدر همدیگر را به رعایت دستورات بهداشتی سفارش کنید، مراقب سلامت روان کودکان باشید، مراقبت از سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های مزمن را در اولویت قرار دهید، از انتشار اخبار غیر موثق، که روح و روان مردم را فرسوده می‌کند، خودداری کنید و در یک کلام، توصیه‌های مسئولین و دست اندرکاران مقابله با این همه‌گیری را نصب‌العین خود قرار دهید.

طی ۱۳ ماه گذشته، تعداد ۳۰ هزار و ۶۰۴ نفر از هم‌استانی‌ها به این بیماری مبتلا شده‌اند، در حالی که طی همین مدت، تعداد هزار و ۵۴۸ نفر از پرسنل بهداشت و درمان، بیماری کووید ۱۹ گرفته‌اند. این در حالی است که طی این ۱۳ ماه، با تمام توان و بطور شبانه‌روزی در پیشگیری و درمان این بیماری بسیار مسری و خطرناک همت گماشته و خانواده‌های خود را نیز در معرض خطر جدی‌تری قرار داده‌اند.

سازمان نظام پزشکی یزد، ایثار، فداکاری و مجاهدت‌های شبانه‌روزی پزشکان، پرستاران، کارشناسان بهداشت و همه پرسنل مراکز جامع سلامت، مراکز تشخیصی، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها را ارج می‌نهد و از مردم شریف انتظار کمال همکاری را دارد.

همچنین از حمایت و پشتیبانی تمام و کمال استاندار محترم و معاونین گرامی ایشان، و تلاش‌ها و فعالیت‌های بی‌وقفه ریاست و هیئت رییسه محترم دانشگاه علوم پزشکی در این جهاد بزرگ سپاسگزاری می‌نماید و با توجه به نگرانی‌ها و مخاطرات پیشِ‌رو، از استاندار محترم تقاضا دارد که بر اجرای دقیق محدودیت‌های پیشگیرانه اجتماعی در استان تاکید گردد و استان یزد جزء مناطق ممنوع مسافرت‌های نوروزی قرار گیرد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان