سفر معاون اول رئیس جمهوری به یزد حاشیه‌هایی برای خبرنگاران به‌دنبال داشت و روز سخت کاری برای آنها رقم زد، روزی که از ابتدا با گارد سنگین حفاظتی جهانگیری در مقابل خبرنگاران آغاز شد.

به گزارش صبح ساباط، سفرهای مقامات به استان‌ها همواره با تدابیر امنیتی همراه است و خبرنگاران به عنوان منعکس کنندگان دستاورد سفرها و سخنرانی‌های مقامات، از جمله افرادی هستند که معمولاً از چند روز قبل مورد توجه تیم‌های حفاظتی و برگزارکنندگان مراسم هستند.

صدور کارت تردد، بررسی کردن لپ‌تاپ، گوشی موبایل و دوربین‌ها همه و همه از جمله هماهنگی‌هایی است که معمولاً یک روز قبل از سفر مقامات انجام می‌شود و فلسفه حضور تیم‌هایی از تهران در استان‌ها، چند روز قبل از سفر به همین منظور انجام می‌شود.

خبرنگاران استان یزد که هر کدام در کارنامه فعالیت خود پوشش سفرهای متعدد از سفر رهبر معظم انقلاب در سال ۸۶ تا سفرهای رؤسای جمهوری، رئیس مجلس و… را در کارنامه دارند، امروز با شیوه‌ای جدید از برخورد با خبرنگاران مواجه بودند که در نوع خود تأمل برانگیز بود.

نخستین برنامه سفر، افتتاح کتابخانه مرکزی یزد بود که از حدود ۲۰ خبرنگار و عکاسی که خودروی آنها نیز خارج از تیم سفر بود، چند نفر گزینش شدند و به داخل سالن برای پوشش اخبار راهنمایی شدند و جایی دور از سالن اصلی به پوشش اخبار پرداختند و بقیه خبرنگاران و عکاسان بیرون درهای بسته منتظر پایان مراسم ایستادند.

برنامه بعدی سفر نیز جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی بود که در این مراسم نیز تنها دو یا سه عکاس اجازه ورود به سالن را یافتند و خبرنگاران در نمازخانه استانداری و با ورود به لینک مجازی با اینترنت شخصی اخبار را پوشش دادند.

هر چه نجابت خبرنگاران یزد در پوشش اخبار بیشتر شد و همراهی بیشتری با تیم حفاظت و برگزارکنندگان مراسم کردند، بی‌مهری بیشتری را متوجه خود دیدند.

این بی‌مهری‌ها زمانی به اوج خود رسید که خبرنگاران یزد در خودرویی خارج از قافله، ۳۰ کیلومتر مسیر را طی کردند، اما در نهایت اجازه ورود به محل برگزاری جلسه به آنها داده نشد.

برخورد تنش‌زای نیروهای مستقر در محل برگزاری مراسم، کار را به جایی رساند که خبرنگاران حتی تهدید به بازداشت شدند و موضوع عجیب اینجا است که حضور حدود ۲۰ خبرنگار و عکاس سرگردان خارج از محوطه برگزاری مراسم، توجه هیچ‌یک از آقایان مسئول از مسئولان استانی گرفته تا آقای معاون را به خود جلب نکرد و با سرعت هر چه تمام‌تر از مقابل خبرنگاران عبور کردند.

اعتراض خبرنگاران به تیم حفاظت آقای معاون با این پاسخ روبه‌رو شد که خودمان خبرنگار داریم و نیازی به حضور شما نیست!

در حالی که خبرنگاران با دعوت روابط عمومی استانداری یزد در این مراسم حضور یافتند و تمام برنامه‌های سفر وزرا و معاونان و حتی رئیس جمهوری نیز با همین روال برگزار شده و همواره همکاری خوبی نیز با خبرنگاران انجام می‌شد، امروز ناهماهنگی‌های تیم‌های تهرانی و استانی، روز سخت و ناراحت کننده‌ای را برای خبرنگاران یزد رقم زد.

در حالی که هیچ‌یک از خبرنگاران و عکاسان تیم خبری یزد، آقای معاون را در بازدید از بازارچه صنایع دستی و افتتاح مرکز جامع سلامت احمدآباد و جلسه دیدار با نخبگان استان یزد همراهی نکردند، جای خالی رسانه برای هیچ‌یک از مقامات رسانه‌ای احساس نشد.

جلسه دیدار با نخبگان نیز باز هم در نمازخانه و باز هم روی زمین و بدون دسترسی مستقیم به سالن اصلی مراسم برگزار شد و بسیاری از خبرنگاران از پوشش اخبار آن منصرف شدند.

در حالی که آقای معاون، وزرا و مقامات استانی هر کدام جداگانه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سوار بر خودروهای مدیریتی طی طریق کردند، خبرنگاران در یک مینی‌بوس که رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا در آن عملاً ممکن نبود، به همراهی مهمانان خود پرداختند.

تیم رسانه‌ای که آقای معاون از تهران به همراه خود آورده بود، برای هیچ‌یک از خبرنگاران استان شناخته شده و همکاران آنها در رسانه‌های مرکز نبودند و به احتمال زیاد از روابط عمومی معاون اول ریاست جمهوری به استان سفر کرده بودند، به عنوان تیم رسانه تلقی می‌شدند.

در این سفر نه تنها رسانه‌ها و خبرنگاران زحمتکش و حرفه‌ای یزد دیده نشدند، بلکه شیشه‌های دودی خودروهای لوکس مهمانان اجازه نداد آنها مردم در مسیر فرودگاه را نیز ببینند و شاید همین ندیدن‌ها سبب شده در جلسات، از رضایت مردم از عملکرد دولت و مقاومت آنها در برابر سوءمدیریت‌ها سخن به میان بیاید.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر